مس در طبیعت

مس در طبیعت:

   مس در طبیعت به صورت مس خالص، سولفیدی یا اکسیدی موجود است که بیشتر به حالت کانی‌های سولفیدی چون کالکوپیریت، بورنیت و کالکوزیت یافت می‌شود. مقدار درصد مس شامل 0.5% مس در معادن روباز تا 2% در معادن زیرزمینی است.

   مس طبیعی در حالت آزاد به ‌صورت توده‌های بزرگ یا به شکل ذرات پراکنده در سنگ‌های آذرین در قشر زمین بوجود آمده است. در واقع این نوع مس در طبیعت زیاد نیست و فقط در بعضی نقاط دنیا مانند نواحی دریاچه‌ی «سوپریور» در ایالات متحده‌ آمریکا، در کشور بولیوی، چین، شیلی و ایران دیده شده‌ است.

   عیار چنین مسی اگر به ‌صورت توده‌ای باشد، بیش از 92% و اگر به‌صورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5% می باشد.

   کانه‌های اکسیدی مس بیشتر در قشری از زمین که نزدیک به سطح است، پیدا می شود و در اثر تغییرات جوی و واکنش‌های آرام شیمیایی که در رگه‌های سولفیدی کانه‌دار مس صورت می‌گیرد، بوجود می‌آیند. از طرف دیگر آب‌های طبیعی که حاوی CO2 می باشد، بر روی کانه‌های سولفیدی اثر کرده و بتدریج آنها را به کربنات، اکسید، سولفات و گاهی اوقات آنها را به سیلیکات مس تبدیل می‌کند. کانه‌های سولفیدی مس که مهم‌ترین ماده‌ی اصلی مس را تشکیل می‌دهند، در حدود 95% از محصولات مس دنیا را شامل می‌شوند.

   بیشترین تجمعات کانی‌‌زایی مس جهان، در میشیگان و آریزونای آمریکا، آلمان، روسیه و استرالیا دیده می‌شود .

مس حدود 0.1 در ترکیب کلی پوسته جا در زمین وجود دارد – مس سونگون از نوع پورفیری و اسکارن است ، مس به علت خاصیت کالکوفیلی آن در طبیعت اکثراً به صورت سولفور یافت می شــــــود مس به صورت آزاد و نیز به صورت ترکیبــات یافت می شــود وزن مخصوص مس8.9gr/cm3 و نقطه ذوب  آن 11000C  بعد از نقره بهترین هادی است .

برای تهیه برنز ( مس + 0.14 قلع ) ، برنج ( مس + 0.35 – 0.20 روی )، ورشو ( مس + 0.20 قلع )، چدن زرد رنگ ( مس +0.35– 0.20 قلع ) ، چدن سفید ( مس + 0.8 قلع )

سالانه 7.6 میلیون تن مس جهان تولید می شود . آمریکا 0.18 – شیلی 0.14 – شوروی سابق 0.11 – کانادا 0.10 – زامبیا 0.6

کانه‌های مس:

   مس در ساختمان بلورین 250 کانی می‌نشیند ولی تنها شماری اندک از آنها از نقطه‌نظر اقتصادی اهمیت دارند. از این میان، شماری از کانی‌ها که فراوان‌ترین کانه‌‌های اصلی مس می‌باشند، همانند: کالکوپیریت CuFeS2، کالکوسیت Cu2S، کوولین CuS، بورنیت Cu5FeS4، مس طبیعی Native Copper، مالاکیت Cu2(CO3)(OH)2 و آزوریت Cu3(CO3)2(OH)2 ، از اهمیت ویژه برخوردارند.

   برخی دیگر از کانی‌های مس گرچه فراوانند ولی به صورت کانه یا عنصر جنبی در فرآوری و استخراج بدست می‌آیند. همانند تترائدریت Cu12Sb4S13، آنارژیت Cu3AsS4 و بورنونیت CuPbSbS3.

کانه های مهم اقتصادی مس :

1-         عنصر طبیعی مس ( Cu ) : گاهی نقره و بیسموت همراه آن می باشد رنگ قرمز مسی ، وزن مخصوص 8.9 ، در اسید نیتریک حل می شود .

2-         سولفورهای مس :

الف ) کالکوپریت ( CuFeS3 ) : مهمترین و فراوانترین کانـی مس است . دارای 0.34 مس و 0.30 آهن می باشد .  فاقد رخ – شکست صدفی – سختی 4 – وزن مخصوص 4.2 – رنگ برنجی مایل به سبز – رنگ خاکه سیاه مایل به سبز – دارای مقدارکمی طلا و نقره .

ب  کالکوسیت ( Cu2S ) : دارای 0.80 مس – سختی 3 – وزن مخصوص 5.8 – رنگ خاکستری تیره .

/ 1 نظر / 184 بازدید
مدیریت وبلاگ رتبه سازان تالش

سلام وبلاگ بسیار خوب و قشنگی دارید درصورت تمایل مارا بانام «آموزشگاه رتبه سازان تالش»لینک کنید و به ما اعلام کنید که شمارا با چه نامی لینک کنیم. مدیریت وبلاگ رتبه سازان تالش http://r-talesh.blogfa.com/