نوروز در فرهنگ و تاريخ

سال نو مبارک

از نظر فرهنگ و تاريخ « نوروز » چيست؟
همانطور كه مي دانيم درباره پيدايش نوروز اسطوره ها و افسانه هاي زيادي نقل شده است كه در اين گفتگو نيازي به تكرار آنها نيست ولي بايد گفت كه پيدايش نوروز به هر علت و با هر منشايي كه باشد، جشن نوروز سمبل و نشانه اي از تاريخ و فرهنگ ملت ماست.
جشني كه سده هاي زيادي را پشت سر گذاشته است و يكي از كهن ترين آيين هاي بشري است. با توجه به منابع معتبر، واژه جشن از ريشه « يز» YAZ و « يسن» در زبان اوستايي و « يج» در زبان سانسكريت و « يد » YAD در زبان فرس قديم و « يشتن» در زمان پهلوي مشتق شده است. بنابر اين واژه جشن كه امروزه براي ابراز سرور و شادماني به كار مي رود، در قديم به مراسمي گفته مي شده است كه ريشه ديني و اعتقادي داشته است و در واقع جشن نوروز نوعي ستايش و پرسش خداي بزرگ همراه با سرور و شادماني همگاني بوده است.
در آغاز اين واگذار مردم از آنچه رنگ فرسودگي و كهنگي و سياهي دارد، جدا مي شوند و دوري مي گزينند و آداب پيشواز نوروز رفتن ، مانند غبار روبي و پاكسازي خانه و محيط زيست ( خانه تكاني ) نوكردن اسباب و اشياي كهنه و فرسوده و ناكار آمد، سفيد و نقاشي كردن ديواره هاي خانه، تطهير و پاكيزه كردن سر وتن و جامه و كنار گذاشتن جامه و كنار گذاشتن جامه هاي كهنه و ژنده و پوشيدن جامه هاي نو و پاكيزه گندزدايي خانه با سوزاندن و دود كردن اسفند و كندر و افشاندن بوي خوش، و تعطيل كردن كار و فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي معمول روزانه در آخرين روزهاي عمر سال كهنه، همه نشانه و مظهر خيزش جمعي مردم در نابودي ارواح زيانكاري است كه در سياهي كهنگي و مرگ آشيانه گزيده اند ، اينها همه نشانه جدا شدن انسان از تباهي و سياهكاري و زندگي گذشته است.
توجه به دعاي تحويل سال و دست دعا بلند كردن بر آستان ربوبي در زيباترين مقطع ازگردش ايام كه از لحاظ جغرافيايي سرآغاز اعتدال زمين و زمان است.
سفره هاي نوروزي
سفره هاي نوروز كه در لحظه مقدس تحويل سال در خانه ها گسترده مي شود. به تبع زمان قدسي، عنصري مقدس است كه اجزاي آن نيز از چنين جايگاهي برخوردارند. آب و آينه و سبزه و چراغ روشن و...
سفره هاي نوروز از مشتركات جشن نوروز در مناطق گوناگون حوزه ايران بزرگ فرهنگي هستند اما در هر منطقه تفاوت هايي در اجزاء دارند.
در بسيار ي از نقاط از جمله تهران سفره عيدي را سفره هفت سين مي نامند. نام هفت سين طي سال هاي گذشته تحت تاثير گسترش وسايل ارتباطات جمعي و مركزيت كشوري تهران، در ساير مناطق نيز معمول شده است. سابقه تاريخي هفت سين، دست كم تا دوره ساسانيان مستند است.
علاوه بر هفت سين، سفره هايي با نام هفت شين (در ميان زرتشتيان) هفت ميم (در استان فارس ) و نيز در ساير نقاط هم معمول است.


منابع:
 گفتگو با دكتر كيانوش كياني هفت لنگ معاون آرشيو سازمان اسناد ملي ايران و سرپرست پژوهشكده اسناد
علي بلوكباشي
 به نقل از سایت http://www.nowruz.ir 

/ 5 نظر / 58 بازدید
دانشجوی عاشق و کم رو!!

تست شما رو هم قبول........... پس من دوم.... راستی سال نو شما مبارک.... آقا ما سر به شما می‌زنيمااااااااااااااااااا.............. مطلب خوبی در مورد نوروز بود... ان شاء الله سال خوب و خوشی داشته باشيد....

سيامك

بابا دمت گرم مهندس! وبلاگ باحال و جالبي داري بازم ميام پيشت! راستي آپديتش كردم! يه سر برو

سيامك

سلام ساعد جون....وبلاگم رو عوض كردم....افتخاري هست اگه لينك منو هم بذاري