طبقه بندی مواد معدنی

الف) مواد معدنی طبقه یک  _ که عبارتند از سنگ آهک ،سنگ گچ ،شن و ماسه معمولی ، خاک رس معمولی ، صدف دریایی ، پوکه معدنی ، نمک آبی و سنگی ، مارن ، سنگ لاشه ساختمانی و نظایر آنها .(مواد معدنی درجه یک عبارتند از مواد معدنی مصالح ساختمانی و نمکها )
ب) مواد معدنی طبقه دو  _ که عبارتند از :
1. آهن ، طلا ، کرم ، قلع ،جیوه ، سرب ، روی ، مس ، تیتان ، آنتیموان ، مولیبدن ، کبالت ، تنگستن ، کادمیوم و سایر فلزات.
2. نیتراتها ، فسفاتها ، براتها ، نمکهای قلیایی ، سولفاتها ، کربناته ها ، کلرورها (به استثنای مواد یاد شده در طبقه یک) و نظایر آنها.
3. میکا ، گرافیت ، تالک ، کائولن ، نسوزها ، فلدسپاتها ، سنگ و ماسه سیلیسی ، پرلیت ، دیاتومیت ، زئولیت ، بوکسیت ، خاک سرخ ، خاک زرد ، خاکهای صنعتی و نظایر آنها .
4. سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی مانند الماس ، زمرد ، یاقوت ، یشم ، فیروزه ، انواع عقیق و امثال آنها .
5. انواع سنگهای تزئینی و نما .
6. انواع زغالسنگها و شیلهای غیر نفتی .
7. مواد معدنی قابل استحصال از آبها و نیز گازهای معدنی به استثنای گازهای هیدروکربوری . (مواد معدنی طبقه دو عبارتند از مواد معدنی فلزی و غیر فلزی)
ج) مواد معدنی طبقه سه  _ که عبارتند از کلیه هیدروکربورها به استثنای زغالسنگ . مانند نفت خام، گاز طبیعی ، قیر پلمه سنگهای نفتی و سنگ آسفالت طبیعی و ماسه های آغشته به نفت و امثال آنها . (قیر ، پلمه سنگهای نفتی و سنگ آسفالت طبیعی در صورتی که مورد عمل وزارت نفت،شرکتها و واحدهای تابعه و وابسته به آن وزارت نباشد، جزو معادن طبقه دو محسوب می شوند.
د) مواد معدنی طبقه چهار  _ که عبارتند از کلیه مواد پرتوزا اعم از اولیه و ثانویه.
_تبصره: طبقه آن دسته از مواد معدنی مرتبط با محدوده طبقات یک و دو که در طبقه بندی فوق مشخص نشده یا مورد تردید باشد و نیز طبقه موادی شامل چند ماده از یک طبقه و موادی از طبقه دیگر، بر حسب نوع، اهمیت و ارزش این مواد توسط وزارت صنایع و معادن تعیین می شود.
بر اساس ماده چهار قانون معادن امور مربوط به مواد معدنی طبقات یک و دو به استثنای شن و ماسه معمولی و خاک رس معمولی در چارچوب قانون معادن در حیطه وظایف وزارت صنایع و معادن می باشد.
_تبصره: تشخیص معمولی بودن شن وماسه و خاک رس با وزارت صنایع و معادن است.
منبع: مسئولین فنی در معادن – دکتراردشیر سعد محمدی،مهندس مجید پورمقدم،مهندس علی ابراهیم زاده

/ 5 نظر / 479 بازدید
علي

سلام خبرتان فردا کار می‌شود. باز هم به روز شدی باخبرم کن

مهتاب

سلام متونی مقاله ای درباره استخراج سنگ ساختمانی در وبلاگت بزاری يا برام ايميل کنی ممنون بای[زبان

درباره اناليز زير اطلاعات ميخواستم تو رو خدا بفرست loi42.95 ,cao55.17

مهشيد

درباره اناليز زير اطلاعات ميخواستم تو رو خدا بفرست loi42.95 ,cao55.17

محمد

خواهشمند در مورد " مواد معدنی طبقه چهار _ که عبارتند از کلیه مواد پرتوزا اعم از اولیه و ثانویه. " منظور از مواد پرتوزای اولیه و ثانویه چیست؟