معدن زغال کرینوم (Crinum ) ، استرالیا

معدن زغال کرینوم (Crinum ) ، استرالیا
کرینوم یکی از معادن جدید زیرزمینی زغال است که بصورت جبهه کار بلند استخراج میشود این معدن در 62 کیلومتری شمالشرق مرکز امرلند (Emerland ) قرار دارد که بعنوان جایگزین معدن روباز گرگوری (Geregory) طراحی شده است . در سال 2002 تولید آن 2.4 میلیون تن زغال قابل فروش بوده که 1.2 میلیون تن کمتر از سال قبل آن است .
کرینوم  بوسیله Gregory joint venture  مورد بهره برداری قرار گرفته است . در ابتدا معدن متعلق به BHP ،   QCT  و Mitsubishi بود ، از اوایل سال 2001 بصورت 50 :50 بین Mitsubishi & QHP  معامله شد. سرمایه گذاری اولیه در مجموع بیش از 350 میلیون دلار استرالیا بوده که بالای 30 میلیون دلار استرالیا برای جبهه کار بلند هزینه شده است . تعداد کارکنان آن حدود 200 نفر هستند .
زمین شناسی و ذخایر
کرینوم(Crinnm ) درمرکز باون بیسین (Bowen Basin ) ، بین معدن Oaky Creec & Rio Tinto  قرار دارد. منابع قابل کار در ناحیه ، شامل لایه با ضخامت 3.5 متر و شیب 4-3 درجه که در عمق 130- 100 متری قرار گرفته است . کل ذخیره کرینوم ، 153 میلیون تن که 70 میلیون تن آن جزء ذخایر معدنی جاری است .
آماده سازی و توسعه
دسترسی به کارگاههای زیرزمینی در کرینوم از طریق دو تونل شیب دار و یک چاه قائم تهویه به عمق 85 متر صورت گرفته است . قرار دادها برای حفر چاه قائم و تونل های شیب دار به شرکت Tiess واگذار شد . پیشرویها بوسیله ماشین  های معدنی پیوسته کنترل از راه دور شرکت Joy   انجام شده و  ماشینها طوری استوار شده اند که پیشروی و نگهداری تواما" صورت می گیرد .
جبهه کار بلند
جبهه کار بلند کرینوم پیشرفته ترین تکنولوژی را برای نگهداری جبهه کار و برش زغال ارائه کرده است . ماشین زغال بر (Shearer ) یک Anderson Electera 1000  از شرکت Long Airdox   است .سپرها از نوع دو پایه از شرکت Joy  می باشد و ناو زنجیری بوسیله شرکت آلمانی DBT  تهیه شده است . زغال بر با قدرت kw 880  نصب  شده و دارای توانائی برش زغال دو طرفه کامل است . هر دو طبلک (Drum ) برش زغال دارای 2.3 متر قطر و ماشین توانائی برش زغال از 2.9- 3.6 متر ضخامت زغال را دارد . تولید متوسط در سیکل برش زغال 1320 تن زغال خام است . نگهداری پیشرفته کاملا" خودکار با استفاده از سیستم Shearer-initiated  که بوسیله یک کامپیوتر ضد جرقه که در مدخل جبهه کار قرار گرفـته است کنترل می شود. ناو زنجیری با پهـنای 1.132 متر و قدرتkw   160  نصب شده که زغال را در طول جبهه کار با سرعت 1.55 متر بر ثانیه حمل می نماید .
زغال خام حاصل از جبهه کار بوسیله لودر انتهائی (Stage Loader ) به ابعاد mm 200  خرد شده ، سپس با سرعت 3000 تن در ساعت بوسیله نوار نقاله به سطح زمین حمل می گردد . سرعت نوار m/s4.6  و قدرت آن kw 1100  بوده که بالا ترین قدرت نصب شده در تونلهای شیب دار  در استرالیا می باشد .
تمهیدات ایمنی
یک موضوع مهم در معدن کرینوم نفوذ آب به داخل معدن است ، برنامه های مدیریت آب بطور موفقیت آمیزی انجام شده است ، 5 پمپ 60 لیتر بر ثانیه و 3 پمپ 80 لیتر بر ثانیه و سیستم های کامپیوتری برای کنترل و نظارت جریان آب به داخل معدن بکار گرفته شده است .
در مورد نیروی انسانی ، تمام افراد زیر زمینی به کپسولهای خود نجات اکسیژن مجهز شده اند وهر اپراتور در وضعیت اضطراری از طریق یک دریافت کننده متصل به باطری چراغ تونلی می تواند با مرکز کنترل ارتباط بر قرار نماید .
آماده سازی و نقل انتقال زغال در سطح زمین
جریان خروج زغال از معدن با سرعت t/h  1000  انجام می شود ، طول نوار نقاله سطح زمین تا کارخانه زغال شوئی گریگوری 10 کیلو متر است . سیستم حمل زغال ، شامل نوار نقاله شیب دار زیر زمینی که بوسیله مهندسین مشاور Brisbane & F & CMPS   طراحی و اجرا شده است . کارخانه زغال شوئی از سیکلونهای سنگین تا متوسط ، سپیرال و فلوتاسیون استفاده می کند . زغال حرارتی و کک برای بازار صادرات تولید و محصول در انبار های تا 100000 تن ظرفیت قبل از حمل به راه آهن نگهداری می شود .
کیفیت زغال
تولیدات گرگوری و کرینوم  با ویژگیهای یکسان با هم مخلوط می گردند . کیفیت نمونه ای زغال حرارتی و زغال کک گرگوری به شرح زیر است :
زغال کک                          زغال حرارتی                         نوع پارامتر
8%                                    8%                                   رطوبت
33.5                                  30.5 %                              مواد فرار
6.5%                                 13%                                 خاکستر
0.65%                               0.65%                               سولفور
9                                         -                                     نمره کک

/ 3 نظر / 78 بازدید
چیزی میان 2 فریم

آقای مهندس . آخه ما که از معدن چيزی حاليمون نميشه - چی باید بنويسيم؟

Soudeh

Salam, mamnoon ke be weblog e ma sar zadi, bale; weblog e yadameh, ye majmooe weblog e, va na ye blog...Be har hal khoshhal mishim bazam sar be ma bezani va hatta ba ma hamkari koni.-Soudeh

با سلام و تشکر، به جای ظرفیت(یا شدت جریان و یا دبی) با واحد t/h به اشتباه واژه سرعت استفاده شده است لطفا آنها را در متن تصحیح فرمایید.